Bieżące informacje i komunikaty

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dn. 1 czerwca 2026 roku

Zarząd ROD przypomina wszystkim działkowcom naszego ogrodu o obowiązku przestrzegania zasad segregacji oraz gromadzenia i wyrzucania odpadów. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa wszyscy działkowcy zobowiązani są do segregacji odpadów. Odpady należy wyrzucać wyłącznie do określonych pojemników, zabronione jest wyrzucanie lub wystawianie odpadów na terenie ogólnym ogrodu działkowego lub w pobliżu pojemników na odpady. Na terenie ogrodu działkowego bezwzględnie zabronione jest również wyrzucanie odpadów niebezpiecznych dla środowiska, odpadów gabarytowych lub odpadów budowlanych albo odpadów pozostałych po rozbiórkach i remontach. Zabronione jest wrzucanie takich odpadów do pojemników na odpady, zarówno zmieszane jak i zbierane selektywnie. Zarząd ogrodu przypomina, że nie zatrudnia firmy sprzątającej, która sprząta odpady pozostawione lub wyrzucone nielegalnie przez działkowców, sprzątanie tak pozostawionych odpadów nie jest również obowiązkiem firmy zajmującej się wywozem odpadów. Tylko za kwiecień, za uprzątnięcie odpadów pozostawionych nielegalnie na terenie ogólnym ogrodu lub obok pojemników zapłaciliśmy 2.892,24 zł. Koszty wywozu odpadów są bardzo wysokie i pokrywane z opłat ogrodowych, sprzątania nielegalnie pozostawionych odpadów generuje dodatkowe wysokie koszty i w przypadku dalszego nielegalnego wyrzucania odpadów obok pojemników, Zarząd ROD nie będzie w stanie pokryć tych kosztów z opłat grodowych i będzie zmuszony ustalić dodatkową opłatę za sprzątanie i wywóz takich odpadów.

Zarząd ogrodu przypomina również, że zakłócania spokoju i porządku ogrodowego oraz zasad współżycia społecznego, powstające podczas korzystania, ponad przeciętną miarę, z urządzeń ogrodowych, w tym szczególnie z silnikami spalinowymi, wytwarzającymi głośny, natarczywy lub długotrwały dźwięk albo hałas lub głośną muzykę może być uciążliwe, dla innych działkowców korzystających z działek sąsiednich. Każdy działkowiec przebywający na działce ma prawo do niezakłóconego spokoju w sposób nie wykraczający poza ogólne czy też zwyczajowo przyjęte normy społecznego zachowywania. Zarząd apeluje do działkowców o powstrzymanie się od głośnych lub hałaśliwych zachowań lub prac ogrodowych powodujących nadmierny hałas w sobotę, niedzielę i dni świąteczne, gdy na działkach przebywa dużo działkowców, w tym również rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 30 kwietnia 2026 roku

Zasady utrzymania czystości i porządku na terenie naszego ogrodu regulują przepisy porządkowe zawarte w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, przepisy Regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązujące na terenie Miasta Świnoujście oraz przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21).

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa wszyscy działkowcy zobowiązani są do segregacji odpadów.

Zarząd ROD zobowiązany jest do zapewnienia zbierania i wywozu z terenu ogrodu wyłącznie odpadów komunalnych związanych z korzystaniem z działek oraz wyposażenia ogrodu działkowego w odpowiednią ilość pojemników na takie odpady i podpisania umowy na ich opróżnianie i wywóz. Zgodnie z ustaleniami z władzami samorządowymi, na terenie ogrodów działkowych winny znajdować się, co najmniej dwa rodzaje pojemników: „CZARNY” na odpady zmieszane i „ŻÓŁTY” na odpady plastikowe i metale. Podpisana przez Zarząd umowa z firmą „Remondis”, obejmuje wywóz odpadów z takich pojemników, wszystkie inne odpady, w tym szczególnie odpady niebezpieczne dla środowiska, odpady wielkogabarytowe oraz odpady budowlane oraz pozostałe odpady podlegające segregacji winny być zdane przez działkowców indywidualnie do PSZOK. Zabronione jest wrzucanie takich odpadów do pojemników na odpady komunalne, zarówno zmieszane jak i zbieranych selektywnie oraz gromadzenie ich na działkach i terenie ogrodu działkowego w miejscach ogólnie dostępnych.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.2021 poz. 906) określa ujednolicone zasady segregacji, której podlegają takie odpady jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz odpady zielone biodegradowalne. Rozporządzenie określa kolory pojemników, w których należy gromadzić poszczególne grupy odpadów. Zabronione jest wrzucanie do pojemników na odpady segregowane innych odpadów, odpadów podlegających segregacji nie wolno również wrzucać do pojemników na odpady komunalne zmieszane.

Zarząd przypomina, że przepisy § 42 ust. 1 Regulamin ROD nakazują wyposażenie każdej działki w kompostownik, w którym każdy działkowiec ma obowiązek kompostować odpady zielone biodegradowalne powstające na jego działce i dlatego na terenie ogrodu nie ma pojemnika „BRĄZOWEGO”. Jeżeli działkowiec nie posiada kompostownika lub nie chce kompostować odpadów zielonych biodegradowalnych powinien gromadzić je w odpowiednich „BRĄZOWYCH” workach zakupionych indywidualnie w firmie „Remondis”. Ogród nie jest również wyposażony w pojemniki „NIEBIESKI” i „ZIELONY” w związku z tym, iż przeznaczone są one na rodzaje odpadów, które w niewielkiej ilości powstają w ogrodzie działkowym i przeważnie nie są związane bezpośrednio z ustawowym korzystaniem z działki. Również w przypadku tego rodzaju odpadów należy gromadzić je w specjalnych, odpowiedniego koloru workach, zakupionych indywidualnie w firmie „Remondis”. Worki takie winny być wystawione obok pojemników na odpady, skąd są odbierane bezpłatnie. Wszystkie odpady podlegające segregacji, każdy działkowiec może również bezpłatnie zdać do PSZOK.

Zarząd przypomina, że zgodnie z przepisami § 68 ust. 2 Regulaminu ROD zabronione jest wrzucanie do ogrodowych pojemników na odpady części roślin i odpadów komunalnych nie pochodzących z działki. Zabronione jest również wystawianie lub wyrzucanie na terenie ogrodu działkowego lub w pobliżu pojemników na odpady, odpadów zgromadzonych w „nieodpowiednich” workach zakupionych w sklepie czy markecie albo workach wydawanych bezpłatnie dla właścicieli prywatnych nieruchomości, szczególnie dotyczy to odpadów zielonych biodegradowalnych. Worki wydawane dla właścicieli prywatnych nieruchomości oznaczone są specjalną nalepką z kodem kreskowym i adresem osoby, której go wydano i wystawione na terenie ogrodu działkowego traktowane są jako worki „niewłaściwe" a za ich uprzątnięcie i wywóz firma „Remondis” nalicza dla ogrodu działkowego dodatkową opłatę. Z terenu ogrodu działkowego bezpłatnie odbierane są wyłącznie „odpowiednie” worki na odpady podlegające segregacji zakupione indywidualnie w firmie "Remondis", oznaczone napisem i logiem firmy.

Do odpadów niebezpiecznych dla środowiska zaliczamy takie odpady jak:

leki, oleje silnikowe, chemikalia, farby, lakiery, rozpuszczalniki, tusze, tonery do drukarek, środki ochrony roślin, nawozy sztuczne oraz opakowania po nich, baterie lub akumulatory, lampy fluorescencyjne, żarówki LED, świetlówki i inne odpady zawierające rtęć, leki, szkło okienne i zbrojone, grubościenne folie np. z tuneli ogrodowych, opony, części samochodowe, eternit i materiały zawierające azbest, płyty dachowe lub gonty bitumiczne, papa, gąbka lub pianka poliuretanowa, winylowe lub latexowe wykładziny podłogowe, linoleum, sprzęt elektryczny lub elektroniczny w tym AGD i RTV, telefony, ładowarki, kalkulatory, słuchawki, piloty, telewizory, monitory,  radioodbiorniki, lodówki, pralki oraz elektryczny sprzęt lub narzędzia ogrodowe, kosiarki, wykaszarki, sekatory, piły elektryczne, pompy elektryczne itp.

Do odpadów problemowych wielkogabarytowych zaliczamy takie odpady jak:

wszelkiego rodzaju meble, kanapy, wersalki, sofy, regały, szafy, szafki, biurka, stoły, krzesła, meble ogrodowe z PCV, wózki dziecięce, materace, dywany, wykładziny, chodniki, lodówki, pralki, kuchnie elektryczne lub gazowe, kabiny prysznicowe, wanny, brodziki, grille, kartony i duże opakowania oraz odpady tekstylne, ubrania i obuwie.

Do odpadów problemowych budowlanych lub pozostałych po rozbiórkach i remontach zaliczamy takie odpady jak:

gruz, ziemia, kamienie, cegły, beton, eternit, palety, deski, płyty meblowe, ścienne lub podłogowe, płyty klejone i wiórowe w tym MDF, styropian budowlany, panele podłogowe i ścienne, ceramika łazienkowa lub kuchenna, worki i opakowania po materiałach budowlanych, cemencie, klejach itp., wszelkie inne odpady pozostałe po budowach, rozbiórkach lub remontach.

Na terenie ogrodu działkowego bezwzględnie zabronione jest wyrzucanie lub wystawianie na terenie ogólnym ogrodu lub w pobliżu pojemników na odpady odpadów niebezpiecznych dla środowiska, odpadów problemowych wielkogabarytowych lub odpadów budowlanych albo odpadów pozostałych po rozbiórkach i remontach.

Każda ilość takich odpadów winna być bezwzględnie zdana do PSZOK przez działkowca, który je wytworzył lub zgromadził. Zabronione jest wrzucanie takich odpadów do pojemników na odpady komunalne, zarówno zmieszane jak i zbierane selektywnie oraz gromadzenie ich na działkach i terenie ogrodu działkowego w miejscach ogólnie dostępnych.

Zarząd ogrodu przypomina, że nie zatrudnia firmy sprzątającej, która sprząta odpady pozostawione lub wyrzucone przez działkowców na terenie ogólnym ogrodu, sprzątanie tak pozostawionych odpadów nie jest również obowiązkiem firmy zajmującej się wywozem odpadów. Za sprzątnięcie odpadów pozostawionych na terenie ogólnym ogrodu działkowego lub obok pojemników na odpady trzeba dodatkowo zapłacić. W ogrodzie działkowym za wywóz odpadów płacimy solidarnie i za każdą ilość nielegalnie pozostawionych odpadów zapłacą wszyscy działkowcy, co przekłada się bezpośrednio na wysokość opłat ogrodowych.

Teren naszego ogrodu jest monitorowany i w przypadku stwierdzenia naruszenia, obowiązujących zasad postępowania z odpadami i ustalenia osoby, która postępuje niezgodnie z prawem, zostanie zawiadomiona Straż Miejska o nielegalnym pozbywaniu się odpadów. Zgodnie z art. 79b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. 2001 nr 62 poz. 628), jeżeli posiadacz odpadów pozbywa się ich wbrew przepisom prawa dotyczącym gospodarowania odpadami podlega karze pieniężnej nakładanej w drodze administracyjnej w wysokości do 500 zł lub grzywny do 5.000 zł. Niezależnie od tego nieprzestrzeganie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie ogrodu działkowego oraz zasad gromadzenia i usuwania odpadów albo nielegalne pozbywanie się odpadów zagrożone jest również sankcjami zapisanymi w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych i wypowiedzeniem umowy dzierżawy działki.

Zarząd przypomina, że zgodnie z ustawą o odpadach i przepisami porządkowymi obowiązującymi na terenie Miasta Świnoujścia na terenie ogrodu działkowego zabronione jest spalanie odpadów i części roślin oraz palenie ognisk.

Zarząd ogrodu przypomina również, że zakłócania spokoju i porządku ogrodowego oraz zasad współżycia społecznego, powstające podczas korzystania, ponad przeciętną miarę, z urządzeń ogrodowych, w tym szczególnie z silnikami spalinowymi, wytwarzającymi głośny, natarczywy lub długotrwały dźwięk albo hałas lub głośną muzykę może być wyjątkowo uciążliwe, dla innych działkowców korzystających z działek sąsiednich. Każdy działkowiec przebywający na działce ma prawo do niezakłóconego spokoju w sposób nie wykraczający poza ogólne czy też zwyczajowo przyjęte normy społecznego zachowywania. Zarząd apeluje do działkowców o powstrzymanie się od głośnych lub hałaśliwych zachowań lub prac ogrodowych powodujących nadmierny hałas w sobotę, niedzielę i dni świąteczne, gdy na działkach przebywa dużo działkowców, w tym również rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 18 sierpnia 2025 roku

Zarząd ROD apeluje do wszystkich działkowców naszego ogrodu o przestrzeganie zasad porządkowych obowiązujących na terenie ogrodu działkowego i Miasta Świnoujście.

Zarząd przypomina, że  na podstawie obowiązujących przepisów prawa wszyscy działkowcy zobowiązani są do segregacji odpadów a na terenie ogrodu działkowego bezwzględnie zabronione jest wyrzucanie odpadów niebezpiecznych dla środowiska, odpadów problemowych, odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych oraz odpadów tekstylnych, ubrań i obuwia. Zabronione jest wrzucanie takich odpadów do pojemników na odpady komunalne, zarówno zmieszane jak i zbieranych selektywnie oraz gromadzenie ich na działkach i terenie ogrodu działkowego w miejscach ogólnie dostępnych.

Zarząd przypomina, że zgodnie z Regulaminem ROD odpady zielone biodegradowalne powinny być kompostowane na działce, jeżeli działkowiec nie chce kompostować takich odpadów to winien pamiętać, że na terenie Miasta Świnoujścia są to odpady zbierane selektywnie i powinien zakupić w firmie Remondis odpowiedni worek i w nim gromadzić takie odpady. Worek taki można wystawić obok pojemników na odpady, skąd będzie odebrany bezpłatnie. Pozostawianie odpadów zielonych, biodegradowalnych w niewłaściwych workach jest nielegalne i generuje dla ogrodu działkowego dodatkowe wysokie koszty, które w następnym roku, przełożą się bezpośrednio na znaczny wzrost opłat ogrodowych.

Zasady gromadzenia i usuwania odpadów podane są na naszej stronie internetowej  w zakładce „zasady utrzymania porządku i czystości”, Zarząd ROD apeluje o przestrzeganie tych zasad.

Zarząd przypomina również, że nielegalne pozbywanie się odpadów zagrożone jest karą administracyjną w wysokości do 500 zł lub grzywną do 5.000 zł.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 9 czerwca 2025 roku

Zarząd ROD informuje, że z dniem 30 czerwca 2025 roku tracą moc przepisy, na mocy których zawieszona była „opłata mocowa” będąca jedną ze składowych opłat za energię elektryczną. Oznacza to, że od 1 lipca 2025 roku na wszystkich fakturach za energię elektryczną, które będzie otrzymywał Zarząd ROD, będzie naliczana ta opłata.

Wysokość opłaty mocowej zależy od ilości zużytej energii elektrycznej i wynosi odpowiednio:

  1. 6,86 zł netto miesięcznie ( 7,5688 zł brutto) przy zużyciu rocznie od 500 kWh do 1.200 kWh.
  2. 11,14 zł netto miesięcznie ( 12,0312 zł brutto) przy zużyciu rocznie od 1.200 kWh do 2.800 kWh.
  3. 16,01 zł netto miesięcznie ( 17,2908 zł brutto) przy zużyciu rocznie ponad 2.800 kWh.

Każdy rejon naszego ogrodu zużywa rocznie ponad 2800 kWh i ma oddzielne przyłącze. Zarząd ROD, co dwa miesiące, otrzymuje dwie faktury, oddzielnie za każde przyłącze. Na każdej fakturze będzie naliczana stawka opłaty mocowej wynosząca 2 x 17,2908 zł = 34.5816 zł , razem na dwóch fakturach 69.1632 zł brutto. Przełoży się to na wzrost stawki płaconej przez każdego działkowca za zużycie 1 kWh energii elektrycznej w drugim okresie rozliczeniowym. Szczegółowe dane zostaną podane przez Zarząd ROD po otrzymaniu dwóch pierwszych faktur z nowymi stawkami.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 18 maja 2025 roku

Zarząd ROD informuje, że w Krajowym Rejestrze Sądowym został zarejestrowany nowy Statut Stowarzyszenia Polski Związek Działkowców uchwalony przez XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 4 grudnia 2024 roku.

Od momentu zarejestrowania nowy Statut obowiązuje wszystkich działkowców i wszystkie organy Polskiego Związku Działkowców w ogrodach działkowych.

Nowy Statut PZD został opublikowany na stronie internetowej naszego ogrodu w zakładce „prawo”.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 15 kwietnia 2025 roku

Zarząd ROD zawiadamia wszystkich działkowców, że Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu, które odbyło się w dniu 12 kwietnia 2025 roku podjęło uchwałę nr 13/2025 w sprawie zakazu wjazdu i parkowania samochodów na terenie ROD następującej treści:

§ 1

Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Stowarzyszenia Polski Związek Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu zwołane przez Zarząd ogrodu zgodnie z § 59 ust. 1 Statutu Stowarzyszenia PZD, na podstawie przepisów § 68 ust. 6 i 7 Regulaminu ROD postanawia zabronić wjazdu samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi na teren ogrodu działkowego oraz parkowania ich na alejkach ogrodowych i na indywidualnych działkach.

Wjazd samochodów dozwolony jest wyłącznie na zasadach określonych w przepisach § 69 oraz § 70 Regulaminu ROD.

§ 2

Parkowanie samochodów działkowców może odbywać się wyłącznie na dwóch wyznaczonych parkingach. Na parkingach dopuszczalne jest parkowanie wyłącznie samochodów osobowych działkowców podczas przebywanie ich na działce. Zabronione jest parkowanie samochodów z zamiarem ich postoju przez dłuższy czas oraz parkowanie samochodów innych niż osobowe. 

Uchwała obowiązuje wszystkich działkowców i osoby przebywające na terenie ROD.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 10 stycznia 2025 roku

Zarząd ROD przypomina, ze każdy działkowiec jest obowiązany przestrzegać przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U 2014 poz. 40) oraz przepisy Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego, który szczegółowo określa zasady zagospodarowania i korzystania z działki oraz zasady funkcjonowania i zagospodarowania ogrodu działkowego a także zasady korzystania z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej.

Na terenie ogrodu działkowego i na działkach zabronione jest:

  1. zamieszkiwanie w altanie ogrodowej na działce – § 7 Regulaminu ROD
  2. prowadzenie działalności gospodarczej oraz wynajmowanie działki lub altany osobom trzecim – § 6 Regulaminu ROD
  3. budowanie bram czy furtek w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu lub w inny sposób naruszanie infrastruktury ogólnej ogrodu – § 68 Regulaminu ROD
  4. samowolne naruszanie granic działki – § 40 Regulaminu ROD
  5. zwężanie ciągów komunikacyjnych (alei lub dróg ogrodowych) poprzez nieuprawnione sadzenie drzew, krzewów, żywopłotów i innych roślin – § 34 Regulaminu ROD
  6. budowanie na działce altan ponadnormatywnych – § 44 Regulaminu ROD
  7. wjeżdżanie na teren ROD osobowymi pojazdami mechanicznymi bez zgody walnego zebrania – § 68 Regulaminu ROD
  8. parkowanie pojazdów mechanicznych poza wyznaczonymi miejscami postojowymi (parkingami) bez zgody walnego zebrania – § 68 Regulaminu ROD
  9. mycie lub naprawianie na terenie ROD pojazdów mechanicznych – § 68 Regulaminu ROD
  10. stawianie na działce szop, komórek, toalet wolnostojących itp. – § 68 Regulaminu ROD
  11. wrzucanie do ogrodowych pojemników odpadów nie pochodzących z działki – § 68 Regulaminu ROD
  12. spalanie na terenie ogrodu odpadów, w tym również pozostałości roślinnych oraz palenie ognisk – § 68 Regulaminu ROD
  13. wprowadzanie i trzymanie na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca – § 68 Regulaminu ROD
  14. prowadzenie chowu zwierząt na działce bez zachowania zasad wskazanych w § 58 oraz § 37 Regulaminu ROD
  15. usuwanie z terenu działki drzew nie będących owocowymi bez odpowiedniego zezwolenia właściwego organu administracji publicznej – § 71 Regulaminu ROD
  16. prowadzenie upraw jednorodnych o charakterze produkcyjnym – § 68 Regulaminu ROD
  17. uprawianie maku oraz innych roślin, których uprawa jest prawnie zakazana na terenie RP – § 57 Regulaminu ROD
  18. umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego i innych tego typu wyrobów – § 51 Regulaminu ROD

Zarząd przypomina, że nieprzestrzeganie przez działkowca przepisów ustawy o rod lub przepisów Regulaminu ROD stanowi podstawę do wypowiedzenia przez Stowarzyszenie PZD umowy dzierżawy działki na podstawie przepisów art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych.

KOMUNIKAT ZARZADU ROD z dnia 24 października 2024 roku

Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców naszego ogrodu, że zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy - Prawo Wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2022 poz. 1549) każda gmina ma obowiązek założyć ewidencję szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków znajdujących się na nieruchomościach położonych na jej terenie. W związku z powyższym Zarząd ROD zobowiązany jest do założenia takiej ewidencji w naszym ogrodzie działkowym. Ewidencja ta powinna obejmować wszystkich działkowców, którzy posiadają na swoich indywidualnych działkach bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.

/W związku z powyższym Zarząd ROD prosi działkowców, którzy na swoich działkach posiadają takie zbiorniki lub oczyszczalnie ścieków o zgłoszenie ich do Zarządu ROD, podając następujące dane:

  1. Numer działki,
  2. Data (rok) zamontowania zbiornika lub oczyszczalni,
  3. Pojemność zbiornika lub osadnika oczyszczalni,
  4. Rodzaj zbiornika (z jakiego materiału jest wykonany) lub typ oczyszczalni ścieków.
  5. Numer i data decyzji o braku sprzeciwu Urzędu Miasta na montaż zbiornika lub oczyszczalni.

Zgłoszenia można dokonać SMS-em lub mailowo.

Zarząd ROD informuje również, że na podstawie przepisów ustawy, od dnia 8 lipca 2024 roku rozpoczęły się obowiązkowe kontrole sposobu odprowadzania ścieków oraz szamb i przydomowych oczyszczalni na terenie Gminy – Miasto Świnoujście. Kontrole te dotyczą również terenów zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. Do przeprowadzenia kontroli upoważnieni są urzędnicy Urzędu Miasta i Straż Miejska. Każdy działkowiec ma obowiązek udostępnienia swojej działki do kontroli.

Zakres kontroli obejmuje:

  1. legalność i sposób odprowadzania ścieków z działki,
  2. umowę podpisaną ze specjalistyczną firmą asenizacyjną na opróżnianie zbiornika lub osadnika małej oczyszczalni ścieków,
  3. dowody (faktury) za wywóz nieczystości płynnych lub osadów z ostatnich dwóch lat,
  4. sprawdzenie szczelność zbiornika,
  5. usytuowanie zbiornika w odpowiednim miejscu z zachowaniem odpowiednich, przewidzianych prawem odległości.

Za utrudnianie przeprowadzenia kontroli, w tym odmowę okazania umowy bądź faktur za regularny wywóz nieczystości grozi mandat w wysokości od 500 zł do nawet 5.000 złotych. Za wykryte nieprawidłowości, w tym szczególnie nielegalne pozbywaniu się nieoczyszczonych ścieków sanitarnych poprzez odprowadzanie ich bezpośrednio do ziemi lub wody, kara może wynosić nawet 50.000 zł.

W związku z powyższym Zarząd ROD nakazuje, bezwzględną i natychmiastową likwidację wszystkich nielegalnych szamb, toalet, ustępów, kloak i wszelkiego rodzaju innych urządzeń sanitarnych znajdujących się na indywidualnych działkach, które nie są podłączone do szczelnego, bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe lub do przydomowej oczyszczalni ścieków.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 21 września 2024 roku

W związku z przewidywanym zagrożeniem powodziowym Urząd Miasta w Świnoujściu informuje, że fala wezbraniowa, która dotrze do Zalewu Szczecińskiego może spowodować podniesienie poziomu wód gruntowych i poziomu wód w rowach melioracyjnych, co może spowodować częściowe zalewanie działek, szczególnie tych nisko położonych. W związku z tym Urząd Miasta wydał następujące zalecenia:

  1. zaleca się opróżnić bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe lub szamba znajdujące się na indywidualnych działkach oraz monitorowanie stanu wody na działce w celu przeciwdziałania możliwości zalania takiego zbiornika i skażenia terenu ogrodu działkowego,
  2. wprowadza się bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych obowiązujący do odwołania,
  3. informuje, że ujęcia wody na działce lub alejkach ogrodowych mogą być zalane przez wody po powodziowe, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierzą. Zaleca się nie korzystanie z tych ujęć do czasu ustąpienia zagrożenia powodziowego.,

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 14 sierpnia 2024 roku

Zarząd ROD przypomina wszystkim działkowcom naszego ogrodu, że przestrzeganie przepisów Regulaminu ROD i zasad funkcjonowania ogrodu działkowego jest podstawowym obowiązkiem każdego działkowca. Wszyscy działkowcy zobowiązani są do dbania nie tylko o własną działkę, ale o cały teren ogrodu działkowego i jego otoczenie oraz o jego infrastrukturę i urządzenia służące do wspólnego użytku. Jednym z podstawowych składników tej infrastruktury są alejki ogrodowe, które służą do wspólnego użytkowania przez osoby korzystające z działek. Alejka ogrodowa jest ogólnie dostępnym ciągiem komunikacyjnym wewnątrz ogrodu działkowego, jest jedyną drogą dojazdową, ewakuacyjną i pożarową dla ciągu działek znajdujących się wzdłuż niej, musi być przejezdna i nie wolno na niej parkować samochodów, zastawiać jej czy gromadzić odpadów albo materiałów budowlanych, w sposób ograniczający jej drożność.

Zarząd przypomina, że zgodnie z § 68 Regulaminu ROD wjazd i parkowanie samochodów na teren ogrodu działkowego i alejki ogrodowe jest zabroniony. Wjazd dopuszczalny jest wyłącznie na zasadach określonych w § 69 Regulaminu. Wielu działkowców nie przestrzega tych zasad i zapomina na jakim terenie położony jest nasz ogród działkowy. Często wjeżdżające samochody, również samochody osobowe niszczą nawierzchnię alejki, tworzą koleiny, przez co część alejek staje się nieprzejezdna, co stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla innych działkowców np. w przypadku konieczności dojazdu karetki pogotowia czy straży pożarnej.

Zarząd przypomina również, że zgodnie z § 67 ust. 3  Regulaminu ROD każdy działkowiec zobowiązany jest utrzymywać w czystości i estetycznym stanie część alejki ogrodowej przylegającą do jego działki a zgodnie z § 55 ust. 1  Regulaminu zobowiązany jest również do cięcia i prześwietlania drzew i krzewów w taki sposób, aby nie przekraczały one granic działki i nie ograniczały drożności alejek ogrodowych. Zabronione jest również wyrzucanie resztek roślinnych na alejki ogrodowe.

Zarząd przypomina, że każdy działkowiec jest zobowiązany do naprawienia, na własny koszt, szkód na terenie ogólnym ogrodu działkowego, alejkach ogrodowych i w jego infrastrukturze powstałych z jego winy lub spowodowanych przez osoby działające na jego zlecenie i szczególnie dotyczy to nawierzchni alejek ogrodowych, które są systematycznie niszczone przez wjeżdżające samochody.

Zarząd przypomina również o zasadach gromadzenia i wywozu odpadów i informuje, że nie zatrudnia firmy sprzątającej po działkowcach.

Zarząd ROD wzywa wszystkich działkowców do przestrzegania przepisów Regulaminu ROD i przepisów porządkowych obowiązujących w naszym ogrodzie działkowym. Sami tworzymy środowisko, w którym użytkujemy działkę i jeżeli go niszczymy lub dewastujemy, to w takim otoczeniu będziemy funkcjonować i nikt za nas samych go nie uporządkuje.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 1 lipca 2024 roku

Od 1 lipca 2024 roku przestają obowiązywać zasady rozliczania zużycia określonej ilości energii elektrycznej według dotychczas obowiązujących zasad. Nowe przepisy zakładają zastosowanie w stosunku do ogrodów działkowych mechanizmu najniższej maksymalnej ceny za energię elektryczną wynoszącej 0,5050 zł/kWh netto (0,6212 zł/kWh brutto). Cena ta obowiązuje od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024 roku. Cena ta jest ceną wyłącznie za zużyte kWh nie obejmuje cen opłat dystrybucyjnych i abonamentowych.

KOMUNIKAT ZARZĄDU ROD z dnia 12 maja 2024 roku

Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców opublikował uchwałę nr 71/2024 z dnia 16 kwietnia 2024 roku w sprawie szczegółowych zasad rozliczania energii elektrycznej zużywanej przez działkowców na indywidualnych działkach w pierwszym półroczu 2024 roku

Zgodnie z uchwałą, za część energii elektrycznej wynoszącą 125 kWh za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku na jedną działkę ogród działkowy będzie rozliczany według taryfy obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 roku. Powyżej tego limitu energia elektryczna będzie rozliczana według wyższej taryfy obowiązującej w 2023 roku. W przypadku naszego ogrodu, limit zostaje zmniejszony o połowę i wynosi odpowiednio:

KOMUNIKAT ZARZĄDU z dnia 22 lutego 2024 roku

Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że rozliczanie zużycia energii elektrycznej przez ogród działkowy w 2024 roku będzie odbywać się w oparciu o przepisy nowej ustawy z dnia 7 grudnia 2023 roku o zmianie ustaw w celu wsparcia w 2024 roku odbiorców energii elektrycznej (Dz. U. z 2023 poz. 2760), która obowiązuje do 30 czerwca 2024 roku.

Zgodnie z ustawą, za część energii elektrycznej wynoszącą 125 kWh za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku na jedną działkę ogród działkowy będzie rozliczany według taryfy obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 roku. Powyżej tego limitu energia elektryczna będzie rozliczana według wyższej taryfy obowiązującej w 2023 roku. W przypadku naszego ogrodu, limit zostaje zmniejszony o połowę i wynosi odpowiednio:

  1. dla rejonu pierwszego       10.625 kWh (85 działek x 125 kWh)
  2. dla rejonu drugiego             4.375 kWh (35 działek x 125 kWh)

Zarząd postanowił, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2024, za pierwszy okres rozliczeniowy, rozliczanie działkowców za zużytą energię elektryczną będzie odbywało się na dotychczas obowiązujących zasadach.

KOMUNIKAT ZARZĄDU z dnia 16 lutego 2024 roku

Zarząd ROD na podstawie komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu z dnia 13 lutego 2024 roku informuje wszystkich działkowców naszego ogrodu, że w związku z występowaniem stanów alarmowych na rzekach i możliwością występowania miejscowych zalań, podtopień i powodzi, istnieje poważne zagrożenie dla ujęć wody i studni znajdujących się na terenie naszego ogrodu działkowego, które może spowodować skażenie wody w przypadku zalania takich studni. 

Zarząd informuje, że woda z  ujęć wody t. Abisynka znajdujących się na alejkach ogrodowych nie nadaje się do picia i celów spożywczych. 

 KOMUNIKAT ZARZĄDU z dnia 25 maja 2023 roku

Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że ukazała się uchwała Krajowego Zarządu PZD w sprawie szczegółowych zasad rozliczania działkowców za energię elektryczną w 2023 roku.

UCHWAŁA nr 56/2023

KRAJOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

z dnia 4 kwietnia 2023 roku

w sprawie szczególnych zasad rozliczania w 2023 roku kosztów energii elektrycznej zużywanej na działkach, w niektórych ROD

Krajowy Zarząd PZD, w związku ze szczególną sytuacją wynikającą z rozwiązań dotyczących rozliczania kosztów energii elektrycznej zużywanej w ROD wprowadzonych ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, postanawia:

§ 1

Wprowadzić wytyczne w zakresie rozliczania w 2023r. kosztów zużycia energii elektrycznej w ROD, w których zakup energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby altan działkowych w ROD oraz administracji ROD następuje na podstawie wspólnego pomiaru (przy wykorzystaniu podliczników).

Wytyczne stanowią załącznik nr 1 do uchwały.

 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 

Uzasadnienie

Z uwagi na znaczący wzrost cen energii elektrycznej na 2023 r. wprowadzono rozwiązania, które mają służyć ochronie niektórych odbiorców prądu. Na skutek zabiegów PZD, wprowadzono również mechanizmy obejmujące ochroną działkowców.

Zawarte są one w ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Wprowadzono je nowelizacją ujętą w art. 37 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

W efekcie, dla ROD, w których następuje wspólne opomiarowanie (rozliczenie) zużycia energii elektrycznej zużywanej w altanach działkowych i na potrzeby administracji, ustalono limit energii, której zużycie będzie rozliczane wg cen z 2022 r. Limit ten określono jako iloczyn 250 kWh i liczby działek w ROD. Zatem za zużyty w ROD prąd, w ilości odpowiadającej iloczynowi 250 kWh i liczbie działek w ROD, rozliczenie nastąpi wg stawek z 2022 r. Jeżeli zużycie w ROD przekroczy ten limit, ogród zostanie obciążony wg ceny obowiązujących aktualnie u dostawcy zewnętrznego.

Jednocześnie, ustawą z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, wprowadzono rozwiązania, zgodnie z którymi, za zużycie energii przekraczające w/w limit, ROD zostanie obciążony wg stawek nie wyższych niż 693,00 zł (netto) za 1 MWh, powiększonych o koszty przesyłu itp.

Zużycie energii na poszczególnych działkach (altanach działkowych) może być zróżnicowane. Niewątpliwie niektórzy działkowcy zużyją zatem „limit” 250 kWh b. szybko, kolejni znacznie później, jeszcze inni mogą go nie wyczerpać. Jednak zużycie na indywidualnej działce, nie jest jedynym, gdzie działkowiec ponosi koszty energii dostarczanej do ROD. W formie opłat ogrodowych działkowcy płacą bowiem za energię zużywaną na potrzeby ogólne ROD. Stąd też pojawia się argument, że nawet jeżeli dany działkowiec nie zużyje „swojego” pakietu tańszego prądu na działce, to powinien mieć możliwość przynajmniej częściowego wykorzystania go, poprzez działanie skutkujące pośrednio obniżeniem opłat ogrodowych.

Różnorodne stany faktyczne, które mogą wystąpić w ROD, powodują, że ze strony zarządów ROD zgłaszane są wątpliwości, wg jakich zasad należy obciążać działkowców. Mając powyższe na uwadze, a także uwzględniając realne możliwość zarządów ROD w zakresie prowadzenia rozliczeń oraz kierując się wskazówkami wynikającymi z rozwiązań zawartych w ustawie, KZ PZD uznał za konieczne wprowadzenie w ROD rozwiązań możliwie najprostszych i jednocześnie, jak najbardziej zbliżonych do zasady „limit 250 kWh przypada na 1 działkę”.

W ocenie KZ PZD, osiągnięcie tego celu jest możliwe wyłącznie poprzez wprowadzenie reguły, zgodnie z którymi po przekroczeniu w 2023 r. zużycia energii wykazywanego na podliczniku ponad 250 kWh, działkowiec powinien być rozliczany (za dalsze zużycie) wg ceny energii stosowanej wobec ROD w 2023 r.

Ponadto KZ PZD uznał, że w przypadku, gdyby w ROD w 2023 r. łączne zużycie energii na działkach (altanach) okaże się niższe, niż limit przypadający dla ROD (czyli iloczyn 250 kWh i liczby działek w ROD), wówczas pozostała energia w cenie z 2022 r. powinna posłużyć rozliczeniu zużycia ogólnogrupowego. W ten sposób, działkowcy którzy „nie wykorzystają” limitu na swojej działce, przynajmniej częściowo „odzyskają” go w postaci obniżonych opłat ogrodowych. Oczywiście mechanizm ten będzie możliwy do zastosowania jedynie w ROD, w których rozliczenie zużycia na indywidualnych działkach i zużycia na potrzeby ogólnoogrodowe, następuje na podstawie tej samej umowy z dostawcą zewnętrznym.

Wreszcie, w przypadku gdyby suma opłat, wnoszonych przez działkowców z tytułu zużycia energii na indywidualnych działkach w 2023 r., okazała się wyższa niż kwota, którą ROD jest obowiązany wpłacić do dostawcy zewnętrznego, zdaniem KZ PZD nadwyżka ta winna być przeznaczona wyłącznie na pokrycie - w kolejnym roku - opłaty energetycznej, o której mowa uchwale nr 285/2015 KZ PZD z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie zasad korzystania z energii elektrycznej w rodzinnych ogrodach działkowych. W ten sposób odpadnie ryzyko stawiania ROD zarzutu czerpania korzyści z ewentualnych nadpłat na rachunkach. Całość środków pochodzących z rozliczeń z działkowcami zostanie bowiem przeznaczona na wydatki związane z dostawą energii elektrycznej, z której korzystają.

W ocenie KZ PZD, powyższe rozwiązanie odpowiada celowi ustawy z dnia 7 października 2022r.. Po pierwsze daje możliwość faktycznego skorzystania z ochrony przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej najszerszej grupie działkowców. Nie bez znaczenia jest również kwestia ograniczenia zużycia energii. Jak wynika z uzasadnienia ustawy, wprowadzanie limitów na energię w „ochronnej” cenie, miało na celu (pośrednio) skłaniać konsumentów do ograniczenia zużycia energii.

Istotnym argumentem jest również kwestia zapanowania nad rozliczeniami w ROD. Wprowadzony system jest nie tylko spójny, z systemem stosowanym wobec ROD przez dostawcę zewnętrznego, ale również możliwie przejrzysty i łatwy do realizacji. Należy pamiętać, że zarządzane społecznie ROD posiadają ograniczone środki i możliwości w tym zakresie. Stąd nakładanie na zarządy ROD konieczności prowadzenia rozliczeń z tytułu zużycia energii wykraczającego poza zasady, wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, byłoby nie tylko pozbawione podstaw prawnych, ale również dysfunkcjonalne.

 Mając powyższe na uwadze, KZ PZD postanowił jak na wstępie. 

Załącznik do uchwały nr 56/2023 Krajowego Zarządu PZD

Wytyczne w zakresie rozliczania w 2023 r. kosztów zużycia energii elektrycznej w ROD, w których zakup energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby altan działkowych w ROD i administracji ROD następuje na podstawie wspólnego pomiaru (przy wykorzystaniu podliczników).

Definicje

Ilekroć w wytycznych jest mowa o:

  1. Ustawie rozumie się przez to ustawę z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
  2. Dostawcy zewnętrznym rozumie się przez to przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, który jest stroną umowy z ROD.
  3. Limicie indywidualnym rozumie się przez to 250 kWh.
  4. Limicie ROD — rozumie się przez to ilość energii, równą iloczynowi 250 kWh i liczby działek w ROD, która zgodnie z ustawą i umową z dostawcą zewnętrznym będzie rozliczana wg stawek z 2022 r.
  5. Cena aktualna — stawka za dostawę energii elektrycznej stosowana w 2023 r. wobec ROD przez dostawcę zewnętrznego po przekroczeniu limitu ROD.
  6. Podlicznik — rozumie się przez to licznik wykazujący zużycie energii elektrycznej w altanie działkowej (indywidualnej działce w ROD).
  7. Należność działkowca — należność działkowca z tytułu kosztów zużycia energii elektrycznej wykazanego na podliczniku.
  8. Opłata energetyczna — opłata energetyczna, o której mowa w uchwale nr 285/2015 KZ PZD z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie zasad korzystania z energii elektrycznej w rodzinnych ogrodach działkowych.
  9. Zużycie energii na potrzeby administracji ROD - zużycie energii na potrzeby zasilania infrastruktury ogrodowej, tj. oświetlenia terenów wspólnych, domów działkowca, dostaw wody itp.
  10. Koszt energii dla ROD w 2023 r. łączny koszt dostawy energii elektrycznej w 2023 r. wynikający z faktur wystawianych na ROD przez dostawcę zewnętrznego na podstawie umowy, w oparciu o którą ustalano limit ROD.

 Zakres stosowania wytycznych

Wytyczne stosuje się w ROD, które są stroną umowy z dostawcą zewnętrznym, do której stosuje się postanowienia ustawy dotyczące zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz administracji rodzinnego ogrodu działkowego - w przypadkach wspólnego pomiaru.

 Rozliczenie po przekroczeniu limitu indywidualnego

W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w 2023 r. wykazywane na podliczniku przekroczy limit indywidualny, rozliczenie zużycia energii elektrycznej ponad limit indywidualny odbywa się wg ceny aktualnej.

 Wykorzystanie limitu w ROD

  1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, w przypadku gdy rozliczenie kosztów energii elektrycznej dokonane na podstawie wskazań podliczników na koniec 2023r. wykaże, że zużycie energii rozliczane w ramach wykorzystania limitów indywidualnych, jest mniejsze niż limit ROD, różnica ta podlega zaliczeniu na potrzeby rozliczenia zużycia energii na potrzeby administracji ROD.
  2. Zaliczenie, o którym mowa w ust. 1, jest możliwe o ile dostawa energii elektrycznej na potrzeby administracji ROD odbywa się na podstawie tej samej umowy z dostawcą zewnętrznym, co umowa, w oparciu o którą ustalono limit ROD.
  3. Jeżeli koszt energii dla ROD 2023 r. okaże się niższy, niż suma wpływów z tytułu należności działkowców oraz kosztów zużycia energii na potrzeby administracji ROD, różnica może być przeznaczona przez zarząd ROD wyłącznie na obniżenie opłaty energetycznej w roku kolejnym.
  4. Jeżeli w ROD nie ma możliwości zastosowania zaliczenia, o którym mowa w ust. 1, a koszt energii dla ROD 2023 r. okaże się niższy, niż suma wpływów z tytułu należności działkowców, różnica może być przeznaczona przez zarząd ROD wyłącznie na obniżenie opłaty energetycznej w roku kolejnym.

KOMUNIKAT ZARZĄDU z dnia 25 maja 2022 roku

Zarząd ROD przypomina, że 30 czerwca 2022 roku upływa termin złożenia źródeł ciepła i spalania paliw do 1 MW. Wzór deklaracji (dla nieruchomości niezamieszkanych - również działek w rod – formularz B) dostępny jest na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq).

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do 1 MW dotyczy  wszystkich właścicieli lub zarządców budynków lub lokali posiadających takie instalacje. Dotyczy zarówno budynków/ lokali zlokalizowanych na nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych. Obowiązek składania deklaracji dotyczy również PZD i poszczególnych działkowców, posiadających altany działkowe wyposażone w źródła ciepła np. ogrzewanie elektryczne, kominek, piec lub kocioł CO itd.  Każdy działkowiec jako właściciel altany działkowej wyposażonej w źródło ciepła, jest zobowiązany do złożenia deklaracji we własnym zakresie.

Szczegółowe rodzaje źródeł ciepła oraz źródeł spalania paliw do 1 MW oraz dane ich dotyczące, które podlegają zgłoszeniu zostały szczegółowo określone w ww. deklaracji. Wątpliwości dotyczące wypełnienia deklaracji oraz inne pytania można kierować bezpośrednio na adres e-mailowy: info-CEEB@gunb.gov.pl.

Zarząd ROD zwraca się do wszystkich działkowców, którzy podlegają przepisom ustawy i posiadają źródła ciepła lub źródła spalania paliw do 1 MW o realizację ww. obowiązku w terminie! Braku złożenia deklaracji zagrożony jest karą grzywny, stosownie do art. 27 h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

KOMUNIKAT ZARZĄDU z dnia 25 lipca 2021 roku

Zarząd ROD informuje, że w dniu 1 lipca 2021 roku została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (zwana CEEB), do której właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest zobowiązany zgłaszać posiadane źródła ciepła lub spalania paliw do 1 MW.

Obowiązek ten został wprowadzony ustawą z dnia 29.10.2020 roku o zmianie ustawy o wpieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw i wszedł w życie z dniem 1 lipca b.r.  (zgodnie z terminem określonym w komunikacie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków). Aktualnie wynika on z art. 27a – 27 g ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Zgłoszenia źródeł ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy dokonać poprzez złożenie deklaracji elektronicznie na stronie internetowej https://zone.gunb.gov.pl/ (konieczne jest jednak posiadanie profilu zaufanego albo dowodu elektronicznego przez składającego deklarację) albo pisemnie. Wersję papierową deklaracji należy złożyć w urzędzie miasta/gminy właściwym ze względu na umiejscowienie budynku (osobiście lub listownie). Wzór deklaracji (m.in. dla nieruchomości niezamieszkanych - również działek w rod – formularz B) dostępny jest na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq), na której znajdują się również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Deklarację należy złożyć w następujących terminach:

  • deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca należy złożyć w terminie 12 miesięcy (czyli najpóźniej do 30.06.2022 r.).
  • dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do 1 MW dotyczy  wszystkich właścicieli lub zarządców budynków lub lokali posiadających takie instalacje. Dotyczy więc zarówno budynków/ lokali zlokalizowanych na nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych. Oznacza to, że obowiązek składania deklaracji dotyczy PZD - zarządów ROD w zakresie np.  świetlic ogrodowych nie podłączonych do miejskiej lub lokalnej sieci ciepłowniczej, posiadających kotły na paliwa stałe itd. (do 1 MW), jak również poszczególnych działkowców, posiadających altany działkowe wyposażone m.in. w ogrzewanie elektryczne, w kominki, kozy itd. (do 1 MW). Przy czym, zarządy ROD jako właściciele budynków na terenie ROD, jak i działkowcy jako właściciele altan działkowych (zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o ROD), są zobowiązani do realizacji ww. obowiązku we własnym zakresie tj. poprzez wypełnianie i składanie deklaracji (osobno przez zarządy ROD, osobno przez poszczególnych działkowców).

Szczegółowe rodzaje źródeł ciepła oraz źródeł spalania paliw do 1 MW oraz dane ich dotyczące, które podlegają zgłoszeniu zostały szczegółowo określone ww. deklaracji. Wątpliwości dotyczące wypełnienia deklaracji oraz inne pytania można kierować bezpośrednio na adres e-mailowy: info-CEEB@gunb.gov.pl.

Zarząd ROD zwraca się do wszystkich działkowców, którzy podlegają przepisom ustawy i posiadają źródła ciepła lub źródła spalania paliw do 1 MW o realizację ww. obowiązku w terminie! Braku złożenia deklaracji zagrożony jest karą grzywny, stosownie do art. 27 h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
Stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie - KRS 0000293886
Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu
REGON: 007015915 – 18757 NIP: 855-14-71-811
Numer rejestru PZD: A-XLI-121-3014