Zasady budowy altan działkowych

Zgodnie z przepisami art. 2 ust. 9a ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 z późn. zm.) przez altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno - wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni zabudowy do 35 m² oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m².

Dach stromy oznacza, że kąt wewnętrzny zawarty pomiędzy płaszczyzną ściany bocznej a płaszczyzną dachu jest większy niż 120° (90° + 30°). Wysokość altany mierzona jest od powierzchni gruntu przy wejściu głównym do najwyższego punktu dachu. Odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeżeli Plan Zagospodarowania Ogrodu określa miejsce usytuowania altany musi być ona usytuowana zgodnie z tym planem, (np. nowa altana wybudowana w miejscu starej).

Zgodnie z przepisami § 45 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie Zarząd ogrodu o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie altany względem granic działki. Zarząd ma prawo nakazać wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej w przypadku zaistnienia przesłanek uzasadniających podejrzenie naruszenia przepisów prawa. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową lub inny obiekt gospodarczy z naruszeniem przepisów prawa, Zarząd ogrodu działkowego ma obowiązek zgłoszenia naruszenie przepisów prawa do właściwego organu administracji publicznej. Stwierdzenie naruszenia przepisów prawa przez właściwy organ administracji publicznej stanowi podstawę do rozwiązania umowy dzierżawy działkowej w trybie określonym w art. 36 ust. 3 ustaw o rod.

Zgodnie z przepisami art. 13a ustawy o rod działkowiec może wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany z wymogami określonymi w art. 2 ust. 9a ustawy. Za wydanie zaświadczenia nie pobiera się opłaty skarbowej. Do wniosku należy dołączyć:

  1. aktualny na dzień złożenia wniosku wypis z ewidencji działek, o którym mowa w art. 51 ustawy,
  2. oświadczenie działkowca o powierzchni zabudowy altany działkowej znajdującej się na jego działce, zawierające również wskazanie powierzchni tarasów, werand lub ganków. 

Zgodnie z przepisami art. 62 ustawy Prawo budowlane wszystkie budynki i budowle w tym również budynki rekreacyjno - wypoczynkowe położone na terenach ogrodów działowych podlegają okresowym przeglądom ich stanu technicznego. Kontrole winny być wykonane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w określonej specjalności. Szczególnie dotyczy to instalacji i urządzeń sanitarnych, zbiornika na nieczystości płynne oraz instalacji elektrycznej lub piorunochronowej w zakresie stanu technicznego wykonania i połączeń, środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień i zerowania, instalacji gazowych, przewodów kominowych, wentylacyjnych lub spalinowych, jeżeli są one zamontowane lub zainstalowane w nowo wybudowanej altanie działkowej. 

W przypadku wyposażenia altany działkowej w urządzenia lub instalacje sanitarne muszą być one bezwzględnie podłączone do szczelnego, bezodpływowego zbiornika na nieczystości płynne. Miejsce usytuowania takiego zbiornika określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. nr 75 poz. 690). Zgodnie z przepisami § 36.1 rozporządzenia, odległość zbiornika oraz pokryw i wlotów wentylacji lub odpowietrzeń powinna wynosić, co najmniej: 5 m od okien, drzwi pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi, 2 m od granicy sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego oraz 15 m od ujęć wody.

Zarząd ogrodu informuje, że w dniu 3 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał uchwałę dotyczącą zakresu nadzoru na obiektami budowlanymi nie podlegającymi reglamentacji (syg. akt II OPS 1/16). Uchwała dotyczy obiektów, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ani nie jest objęta obowiązkiem zgłoszenia - dotyczy również altan działkowych na terenach ROD. W uchwale NSA uznał, że organy nadzoru budowlanego mogą podejmować odpowiednie działania nadzorcze nie tylko do obiektów zbudowanych w sposób niezgodny z wydanym pozwolenie na budowę albo zgłoszeniem, ale również do obiektów zbudowanych w sposób odbiegający od ustaleń i warunków określonych w innych przepisach takich jak np: warunki techniczno - budowlane czy przepisy miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. NSA stwierdził, że budowa obiektu budowlanego lub prowadzenie robót budowlanych, nawet nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, wbrew postanowieniom tych przepisów jest przypadkiem samowoli budowlanej polegającym na realizacji obiektu w sposób niezgodny z przepisami art. 50 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego. W przypadku wybudowania altany działkowej lub innego obiektu na działce np. zbiornika na nieczystości płynne wbrew postanowieniom Planu Przestrzennego Zagospodarowania zastosowanie ma przepis art. 51 ust. 1 pkt. 1 i 7 Prawa budowlanego, dający podstawę do orzeczenia nakazu rozbiórki.

W związku z powyższym Zarząd ogrodu prosi wszystkich działkowców, szczególnie tych którzy budują nowe lub rozbudowują istniejące altany albo budują lub instalują na działce inny obiekt budowlany (np. zbiornik na nieczystości płynne) o zapoznanie się z warunkami dotyczącymi realizacji obiektów budowlanych na terenie, na którym położony jest nasz ogród działkowy zawartymi w Planie Przestrzennego Zagospodarowania Miasta Świnoujście oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów prawa dotyczących warunków techniczno - budowlanych jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane. Zarząd przypomina, że zgodnie z przepisami art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rod w przypadku wygaśnięcia prawa do działki działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
Stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie - KRS 0000293886
Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu
REGON: 007015915 – 18757 NIP: 855-14-71-811
Numer rejestru PZD: A-XLI-121-3014