Historia założenia ogrodu

Pierwsze czynności przy organizacji naszego ogrodu działkowego podjęte zostały przez Komendanta Portu Wojennego w Świnoujściu, który jesienią 1976 roku zwrócił się do władz miasta o przydzielenie gruntów w celu zorganizowania wojskowego ogrodu działkowego. W styczniu 1977 roku Naczelnik Miasta Świnoujście wydał decyzję o przekazaniu dla Ministerstwa Obrony Narodowej nieruchomości gruntowej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki nr 4, 104 i 121 o łącznej powierzchni 1,86 ha z przeznaczeniem na ogród działkowy. 21 lutego 1977 roku podpisano protokół przekazania i teren przejęła Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu. Rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze związane z ogrodzeniem i podziałem terenu, wytyczeniem alejek i pierwszych indywidualnych działek. W kwietniu 1978 roku Komendant Portu Wojennego przydzielił pierwsze 45 działek o numerach od 1 do 45. W sierpniu 1978 roku Naczelnik Miasta Świnoujście wydał kolejną decyzję o przekazaniu dla MON następnej nieruchomości gruntowej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki nr 104/1 z przeznaczeniem na rozszerzenie ogrodu działkowego i nr 132 z przeznaczeniem na cele rolnicze. We wrześniu 1978 roku na części działki nr 104/1 o powierzchni 1,07 ha wytyczono i przydzielono następne 32 działki, którym nadano numery od 46 do 77. Tak powstał nasz ogród działkowy, który początkowo zajmował powierzchnię 2,93 ha i liczył 77 działek. Ogród został założony na terenach po byłej Strażnicy Granicznej, okolicznych nieużytkach i podmokłych łąkach na folderze zalewowym na tzw. „Wydrzanach”. Stąd wzięła się pierwsza nazwa ogrodu – Wojskowy Ogród Działkowy „WYDRZANY”. Teren, na którym powstał ogród był własnością Skarbu Państwa w zarządzie MON a wszystkie indywidualne działki przydzielone zostały przez Komendanta Portu Wojennego w Świnoujściu i przeznaczone były wyłącznie dla żołnierzy zawodowych, emerytów i rencistów wojskowych oraz pracowników cywilnych wojska.

Pierwsze walne zebranie użytkowników działek odbyło się 28 października 1979 roku. Na tym zebraniu wybrano pierwsze władze ogrodu i zmieniono nazwę ogrodu na Wojskowy Pracowniczy Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu.

W marcu 1980 roku przyłączono do ogrodu kolejną część działki nr 104/1 o powierzchni 0,27 ha, na której wytyczono i przydzielono następne 9 działek, który nadano numery od 78 do 86. Ogród działkowy liczył teraz 86 działek i zajmował powierzchnię 3,20 ha a wszystkie działki znajdowały się w jednym rejonie, po zachodniej stronie ulicy Krzywej. We wrześniu 1981 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło porozumienie z Krajową Radą Polskiego Związku Działkowców w sprawie funkcjonowania ogrodów działkowych zakładanych na terenach wojskowych. Porozumienie to zakładało, że ogrody działkowe zakładane na terenach będących we władaniu MON będą zarządzane przez Polski Związek Działkowców w porozumieniu z organami wojskowymi. W wyniku tego porozumienia w listopadzie 1981 roku ogród nasz został zarejestrowany przez Polski Związek Działkowców i nadano mu numer ewidencyjny A-XL-121-3014. Po zarejestrowaniu w PZD ogród działkowy zaczął funkcjonować w oparciu o ustawę z dnia 6 maja 1981 roku o pracowniczych ogrodach działkowych, która regulowała zasady zakładania i prowadzenia pracowniczych ogrodów działkowych oraz zrzeszania się użytkowników działek w PZD. W naszym ogrodzie zaczął obowiązywać Statut Polskiego Związku Działkowców i Regulamin Ogrodu Działkowego obowiązujący w PZD. Teren ogrodu pozostawał w zarządzie MON, miał status ogrodu stałego i nie był obiektem ogólnie dostępnym.

W lutym 1982 roku Komendant Portu Wojennego przekazał dla ogrodu działkowego kolejny teren oznaczony w ewidencji gruntów jako działka nr 132/2 o powierzchni 0, 6168 ha i w ten sposób ogród nasz powiększył się o następne 16 działek, którym nadano numery od 87 do 102. Tak powstał drugi rejon naszego ogrodu, który położony był na nieużytkach znajdujących się na końcu ul. Krzywej pomiędzy łąką nadleśnictwa a POD „Paprotna” We wrześniu 1982 roku decyzją Prezydenta Miasta Świnoujście uporządkowano stan prawny nieruchomości gruntowej będącej w zarządzie MON, na której znajdował się nasz ogród działkowy i po wygaszeniu umowy dzierżawy części działki nr 104/1 zajmowanej dotychczas przez osobę fizyczną przekazano dla MON cały teren nieruchomości o łącznej powierzchni 1,7 ha z przeznaczeniem na ogród działkowy. W listopadzie 1982 roku podpisano protokół przekazania tego terenu dla Komendy Portu Wojennego i Zarząd ogrodu dokonał korekty oraz zmiany granic niektórych działek. Ogród działkowy  liczył teraz łącznie 101 działek, 85 działek znajdowało się w rejonie pierwszym po zachodniej stronie ul. Krzywej i 16 dziełek w rejonie drugim na końcu ul. Krzywej.

Zarządzeniem z listopada 1982 roku Dowódca Garnizonu Marynarki Wojennej w Świnoujściu podporządkował ogród działkowy organizacyjnie Garnizonowej Administracji Mieszkań a pod względem technicznym i materiałowym Komendzie Portu Wojennego. Wszystkie działki użytkowane były przez żołnierzy zawodowych, emerytów i rencistów i pracowników cywilnych Garnizonu Świnoujście

W  latach 1981 – 1982 na terenie ogrodu wykonano sieć energetyczną, którą rozbudowywano i modernizowano w latach następnych a w roku 1984  na zlecenie i koszt KPW wykonano na alejkach ogrodowych 7 ujęć wody t. Abisynka.

W kwietniu 1984 roku Komendant Portu Wojennego przekazał dla Zarządu ogrodu dalszą część terenu oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka nr 132/1 o powierzchni 1,13 ha,  na której na powierzchni 0,9341 ha  wydzielono kolejne 19 działek, który nadano numery od 102 do 120, pozostała część terenu pozostała niezagospodarowana. Od tego momentu ogród działkowy liczył łącznie 120 działek, w rejonie pierwszym znajdowało się 85 działek a w rejonie drugim 35 działek.

W marcu 1986 roku Zarząd ogrodu przekazał pod przebudowę ul Krzywej, część działki nr 104/1 i pod  budowę pętli autobusowej niezagospodarowaną część działki 132/2 o łącznej powierzchni 3.423 m².

W roku 1987  działkowiec z naszego ogrodu, użytkownik działki nr 48 pan Tadeusz OLEWIŃSKI wygrał konkurs organizowany przez ówczesny Wojewódzki Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie na „Najładniejszą Altanę” w województwie szczecińskim.

W marcu 1989 roku w uznaniu wybitnych zasług na rzecz rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych Krajowa Rada PZD nadała naszemu ogrodowi odznakę „Zasłużony dla Polskiego Związku Działkowców”.

W sierpniu 1992 roku Zarząd ogrodu przekazał czasowo pod budowę gazociągu wysokiego ciśnienia część działki nr 104/1 o łącznej powierzchni 650 m².

W 1995 roku Urząd Miasta w Świnoujściu dokonał pomiarów wznowienia i oznaczenia nowych granic działek geodezyjnych w rejonie  usytuowania ogrodu działkowego oraz wyznaczenia nowej numeracji działek. Według Wypisu z Rejestru Gruntów z dnia 5 maja 1995 roku POD im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu znajduje się na działkach geodezyjnych zarządzanych przez MON o nr 293, 393, 395, 396, 408/1 i zajmuje powierzchnię 4,8009 ha.
W grudniu 1995 roku na podstawie art. 4 ustawy z dnia 6 maja 1981 roku o pracowniczych ogrodach działkowych Zarząd ogrodu złożył do Dowódcy Garnizonu Marynarki Wojennej w Świnoujściu wniosek o skomunalizowanie terenu ogrodu i wydzielenie go spod zarządu MON oraz przekazanie dla Polskiego Związku Działkowców.

W roku 1996 roku ogród nasz reprezentował Świnoujście w ramach prezentacji ogrodów wokół Bałtyku, gdzie prezentowane były ogrody z Rugii, Bornholmu, Skanii Południowej i Świnoujścia w ramach projektu „Cztery Zakątki”.

We wrześniu 1996 roku Dowódca Garnizonu Marynarki Wojennej w Świnoujściu złożył do Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego wniosek o wygaszenie zarządu MON na terenach zajmowanych przez nasz ogród działkowy i przekazanie całej nieruchomości gruntowej zajmowanej przez ogród dla Polskiego Związku Działkowców.

W grudniu 1996 roku Polski Związek Działkowców złożył wniosek do Urzędu Rejonowego w Świnoujściu o nieodpłatne oddanie gruntów POD im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu w wieczyste użytkowanie.

We wrześniu 1996 roku Zarząd ogrodu przekazał dla Urzędu Miasta w Świnoujściu część działki nr 408/1 z przeznaczeniem pod budowę i lokalizację Stacji Kontroli Ścieków z Niemiec o łącznej powierzchni 1.559 m².

31 lipca 1997 roku Decyzją Urzędu Rejonowego w Świnoujściu wygaszono zarząd MON dla terenu nieruchomości gruntowej, na który znajdował się nasz ogród działkowy i nieruchomość gruntową skomunalizowano. 28 listopada 1997 roku podpisano akt notarialny Repertorium A nr 6589/1997, którym Urząd Rejonowy w Świnoujściu oddał nieruchomość gruntową na którym znajduje się POD im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu w wieczyste użytkowanie dla Polskiego Związku Działkowców. 21 stycznia 1998 roku w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu dla nieruchomości gruntowej założono Księgę Wieczystą nr 26907.

8 lipca 2005 roku weszła w życie nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, która zmieniła nazwę naszego ogrodu na Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu.

W listopadzie 2008 roku Zarząd ogrodu przekazał dla Urzędu Miasta w Świnoujściu pod budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Krzywej części działki nr 396 o łącznej powierzchni 39 m². Od momentu założenia w 1977 do roku 2008 roku nasz ogród działkowy oddał na rzecz Miasta Świnoujście, pod różne inwestycje miejskie łącznie 5.671 m² swojego terenu.

22 lutego 2010 roku Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją kilku artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. 11 lipca 2012 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie tego wniosku i orzekł, że kilkanaście artykułów ustawy jest niezgodnych z Konstytucją i utracą one moc prawną w terminie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. 13 grudnia 2013 roku Sejm RP uchwalił nową ustawę o rod, która weszła w życie 19 styczna 2014 roku. Ustawa ta reguluje zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców. Od tego momentu Polski Związek Działkowców stał się Stowarzyszeniem ogrodowym funkcjonującym w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach a nasz ogród działkowy stał się, z mocy ustawy, jednostką organizacyjną Stowarzyszenia PZD. 25 października 2014 roku na podstawie art. 69 ustawy odbyło się w naszym ogrodzie walne zebranie wszystkich działkowców korzystających z działek położonych na terenie ogrodu w sprawie podjęcia uchwały dokonującej wyboru stowarzyszenia, które przejmie prowadzenie naszego ogrodu. W związku z brakiem wystarczającej ilości działkowców, zarówno w pierwszym jak i w drugim terminie i niemożliwością podjęcia uchwały w sprawie wyboru stowarzyszenia, na podstawie przepisów art. 74 ust. 1 ustawy, nasz ogród pozostał jednostką organizacyjną Stowarzyszenia Polski Związek Działkowców.

Od kilku lat zmienia się sposób użytkowania działek w naszym ogrodzie z typowo uprawowego na bardziej wypoczynkowy i rekreacyjny. Pojawia się coraz więcej drzew, krzewów i roślin ozdobnych, różnorodnych iglaków, pięknie utrzymanych trawników oraz ładnych drewnianych altanek. Większość działek jest bardzo estetycznie zagospodarowana i utrzymana, alejki ogrodowe są zadbane i porośnięte trawą, działkowcy dbają o swoje działki i ich otoczenie. Aktualnie nasz ogród liczy 120 działek, wszystkie działki są zagospodarowane i posiadają swoich użytkowników.

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
Stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie - KRS 0000293886
Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu
REGON: 007015915 – 18757 NIP: 855-14-71-811
Numer rejestru PZD: A-XLI-121-3014