Zasady korzystania z infrastruktury ogrodu

Na podstawie przepisów art. 31 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 z późn. zm.) działkowiec jest uprawniony do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Zgodnie z przepisami § 29 Regulaminu podstawą wyposażenia i urządzenia ogrodu jest Pan Zagospodarowania Ogrodu oparty na podkładzie geodezyjnym, który określa granice ogrodu, podział na indywidualne działki z zaznaczeniem ich granic, powierzchni i numeracji oraz podstawową infrastrukturę ogrodową.

Zgodnie z przepisami § 31 Regulaminu infrastrukturę ogrodu działkowego stanowią urządzenia, będące własnością Stowarzyszenia PZD, służące do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ogrodu działkowego. Infrastrukturę naszego ogrodu stanowią w szczególności:

  1. ogrodzenie zewnętrzne ogrodu wraz z bramami i furtkami,
  2. aleje i drogi ogrodowe,
  3. miejsca postojowe dla samochodów,
  4. tereny ogólnego użytku,
  5. rowy melioracyjne,
  6. ujęcia wody znajdujące się na alejkach ogrodowych wraz z pompami,
  7. zieleń ogrodowa znajdująca się na terenach ogólnego użytku,
  8. kontener ogrodowy,
  9. tablice informacyjne,
  10. system monitoringu wraz z kamerami i rejestratorem,
  11. sieć energetyczna ogrodu wraz z modułowymi rozdzielniami usytuowanymi na alejkach ogrodowych, służącymi do rozdziału energii elektrycznej na poszczególne działki,

Wszyscy działkowcy zobowiązani są do dbania o cały teren ogrodu działkowego i jego otoczenie oraz o infrastrukturę i urządzenia służące do wspólnego użytku. Wykorzystanie infrastruktury ogrodu lub terenu ogólnego ogrodu do innych celów niż wspólnego użytku przez działkowców może odbywać się wyłącznie na zasadach określonych przez Zarząd ogrodu. Każdy działkowiec jest obowiązany dbać o estetyczny wygląd ogrodu i nie zakłócać spokoju sąsiadom oraz utrzymywać w czystości i porządku drogi i aleje ogrodowe oraz rowy melioracyjne:

  • na połowie szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach,
  • na całej szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony.

Alejki ogrodowe są częścią infrastruktury ogrodu działkowego i służą do wspólnego używania przez wszystkich działkowców. Alejka ogrodowa jest ogólnie dostępnym ciągiem komunikacyjnym wewnątrz ogrodu działkowego, jest równocześnie jedyną drogą dojazdową, ewakuacyjną i pożarową dla ciągu działek znajdujących się wzdłuż niej, musi być przejezdna i nikomu nie wolno jej zastawiać czy gromadzić na niej materiałów np. budowlanych, w sposób ograniczający jej drożność. 

Działkowcom i innym osobom przebywającym a terenie ogrodu zabrania się:

  1. zanieczyszczania działek, alejek, dróg, rowów melioracyjnych, terenów przylegających do działki oraz otoczenia ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki odpadami roślinnymi, gałęziami i chwastami,
  2. wyrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz nie pochodzących z działki odpadów komunalnych,
  3. wjazdu na teren ogrodu osobowymi pojazdami mechanicznymi,
  4. parkowania na terenie ogrodu, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, wszelkich pojazdów mechanicznych.
  5. mycia i naprawiania na terenie ogrodu a także na wyznaczonych miejscach postojowych wszelkich pojazdów,
  6. polowania, detonowania petard i innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także pneumatycznej,
  7. wprowadzania i trzymania na terenie ogrodu psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów,
  8. naruszania i zmieniania infrastruktury ogrodowej a szczególnie budowania bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym,
  9. sadzenia a także usuwania drzew i krzewów na terenach ogólnych ogrodu.

Każdy działkowiec jest zobowiązany do bezzwłocznego naprawienia, na własny koszt wszelkich szkód, zniszczeń lub uszkodzeń powstałych z jego winy lub spowodowanych przez osoby działające na jego zlecenie, w mieniu stanowiącym infrastrukturę ogrodu, szczególnie  ogrodzeń zewnętrznych, bram wjazdowych i furtek oraz nawierzchni alejek ogrodowych.

Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są dbać, aby dzieci stosowały się do postanowień Regulaminu a za szkody wyrządzone na terenie ogrodu działkowego przez dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie.

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
Stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie - KRS 0000293886
Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Wybrzeża w Świnoujściu
REGON: 007015915 – 18757 NIP: 855-14-71-811
Numer rejestru PZD: A-XLI-121-3014